Máte v plánu shánět (sezónní) práci v Norsku a hledáte informace jak na to? Nebo naopak už nějaký pátek rozesíláte emaily s životopisy a zatím vám stále nepřišla (kladná) odpověď? Začínáte si říkat, že asi děláte něco špatně? 

Projděte si následujících 5 tipů jak zlepšit svoje šance při hledání práce v Norsku!

Pracuj v Norsku: 5 tipů jak zlepšit šance_obrázek veselé blond ženy

3 denní videokurz

3 otázky, které si musíte zodpovědět, než se rozhodnete vyrazit za prací do Norska!

1. den

2. den

3. den

1. Hledejte ve správný čas

Můžete být sebelepším kandidátem s nejlepším životopisem, ale pokud hledáte práci v okurkové sezóně, kdy o vás zaměstnavatelé nemají zájem, pak je velmi pravděpodobné, že váš email skončí někde v hromadě nevyřízené pošty. 

Kdy je tedy ta správná doba na hledání práce? To se liší pozice od pozice. Ale obecně řečeno na letní sezónu hledají zaměstnavatelé pracovníky od ledna do května. Letní turistická sezóna v Norsku začíná v červnu a trvá do srpna, někde do konce září. 

Pro zimní sezónu začínají zaměstnavatelé hledat lidi na obsazení pozic v průběhu září a října. Sezóna pak začíná někde v listopadu, jinde až v lednu a trvá obvykle do dubna. 

V prosinci obvykle nemá smysl trávit čas rozesíláním životopisů. V té době už všichni myslí na zasloužené Vánoční volno. 

Pracuj v Norsku: 5 tipů jak zlepšit šance_turista na ostrově Senja

2. Dejte si záležet na životopise

Kvalitní a vizuelně atraktivní životopis je vaší vizitkou. Je to něco, čím byste zaměstnavatele měli zaujmout. Dejte si na něm tedy záležet! 

  • Životopis posílejte v angličtině (nebo norštině, pokud si troufnete). Dejte si ale pozor, abyste v něm neměli chyby! Obzvlášť pokud se hlásíte na pozice, kde budete komunikovat s lidmi (servírka, průvodce atd), tak si životopis raději nechte zkontrolovat. Nebo alespoň využijte bezplatného programu grammarly, který vám automaticky opraví případné chyby. Já si osobně dokonce platím premium verzi a jsem s ní velmi spokojená. (Jen bych si přála, abych grammarly znala už když jsem psala diplomovou práci v angličtině.)
  • Životopis posílejte ve formátu pdf. Vypadá to profesionálněji než rozházené formátování ve wordu. 
  • V životopise uveďte svoje údaje (jméno, příjmení, adresa, telefon, email), pracovní zkušenosti (buďte věcní, nemá smysl psát, že máte zkušenosti s prací v architektonické firmě, pokud se hlásíte na pozici uklízečky.) Nebojte se zmínit zkušenosti s dobrovolnictvím. 
  • K životopisu připojte fotografii. Nebojte se si se svým CV trochu pohrát v nějakém grafickém programu. Na internetu najdete stovky templates na tvorbu životopisu a může to být přesně to, co vás odliší od stovky jiných nudných CV napsaných ve wordu. Doporučuji volně dostupný online editor Canva. 

Další tipy ohledně toho, jak by měl vypadat váš životopis + ukázky životopisů najdete v členské sekci Navigátor za prací. 

3. Životopis a motivační dopis přizpůsobte pozici

Já vím, že jste si tuhle poučku už pravděpodobně přečetli tisíckrát, a že je to hodně práce svůj životopis a motivační dopis pokaždé upravovat. Dám vám ale nahlédnout za oponu: 

S přítelem vedeme malý hostel na Lofotech. Do emailové schránky nám denně přijde několik poptávek na práci, z nichž většina kandidátů posílá úplně stejný email do luxusních hotelů ve velkých městech. 

Já to chápu, že je vám jedno, kde práci získáte. Ale když z vašeho emailu bude jasné, že o dané pozici vůbec nic nevíte, tak nemůžete očekávat (pozitivní) odpověď. 

Mimochodem, Norové jsou velmi neformální národ. Vykání neznají. Pokud se hlásíte na nekvalifikovanou, sezónní pozici, tak se nebojte oslovení Hei Torbjørn. Zní to lépe než Dear Sir or Madame, nebo To whom it may concern… 

Pracuj v Norsku: 5 tipů jak zlepšit šance_pár fotící se v norském Trondheimu

4. Dejte šanci norštině!

Chápu, že hledáte nekvalifikovanou práci na pár měsíců, a že jste si Norsko vybrali kvůli tomu, že k nalezení práce mnohdy není nutná znalost norštiny. Ale to, že se naučíte pár základních frází vás může odlišit od stovky jiných kandidátů. 

Nezoufejte, norština není tak těžký jazyk. Obzvlášť pokud jste na škole měli němčinu. Norská gramatika je navíc o dost jednodušší. Můžete si stáhnout aplikaci duolingo a každý den si udělat pár cvičení. Pokud chcete o něco komplexnější vhled do základů norštiny, tak doporučuji online kurz (zdarma) Norwegian on the Web od univerzity v Trondheimu. 

Pracuj v Norsku: 5 tipů jak zlepšit šance_žena na vrcholu hory s norskou vlajkou

5. Vytrvejte!

Hledání práce v Norsku může být frustrující proces. Norové nemají obecně dobrou reputaci, co se odpovídání na emaily týče. Nenechte se tím odradit a vytrvejte. Ta pravá práce na vás někde čeká! Občas tomu ale musíte jít trochu naproti. Máte o nějakou práci opravdu zájem a potenciální zaměstnavatel vám neodpověděl? Napište mu follow-up email, že o pozici máte opravdu zájem a že vás jen zajímá, jestli už byla zaplněna. Nebojte se klidně i zavolat!

Pokud jste rozeslali stovky emailů a dosud vám nikdo neodpověděl, tak se zamyslete nad tím, jestli máte v pořádku životopis a motivační dopis a jestli nehledáte práci v nějakém hluchém období. (Kromě prosince to může být i červenec, kdy mají Norové celozávodní dovolené.) 

Zajímají vás další tipy ohledně hledání práce v Norsku? 

V členské sekci Navigátor za prací najdete mimo jiné: 

5 tipů jak zlepšit svoje šance při hledání práce v Norsku
Sdílejte, pokud se vám to líbí
Štítky: