Hned poté, co se vám podaří si sehnat práci v Norsku, sehnání pronájmu bude druhou organizačně náročnou položkou na vašem to-do listu. 

Pokud budete mít štěstí, tak vám bydlení poskytne zaměstnavatel, nebo vám minimálně s jeho zajištěním může pomoct. Pokud ne, tak se do toho budete muset vrhnout sami. 

Kde ale hledat bydlení? A jaký typ bydlení je nejvhodnější? Kolik to asi bude stát? A na co si dát pozor? O tom bude dnešní článek. 

Kde hledat bydlení v Norsku? 

Vaše první kroky při hledání bydlení by měly směřovat na finn.no, což je norský inzertní server, kde najdete vše od pronájmu bytů a domů až po pracovní nabídky nebo bazar. Stránka je v norštině, ale to není nic, s čím by si google translate neporadil. 

Na hlavní stránce klikněte na ikonku baráčku (Eiendom) a dále pak na Bolig til leie (bydlení k pronájmu). V levém sloupci si pak můžete hledání filtrovat podle oblasti, typu, ceny nebo data od kdy je apartmán k dispozici. 

Pokud si s sebou do Norska plánujete přivézt domácího mazlíčka, pak je pro vás důležitá ikonka „dyrehold tilatt“ (zvířata povolena).

Další, o něco méně využívanou stránkou je hybel.no. Klikněte na možnost finn bolig. V horní liště si pak výsledky můžete filtrovat podobně jako na finn.no. 

V menších vesnicích se často stává, že lidé nedají inzerát na finn. Nutně to ale neznamená, že by zde nebylo nic k pronájmu. Jedna z možností je najít lokální facebookovou skupinu, která bude mít pravděpodobně název něco jako Bolig til leie i (název místa) nebo ledige boliger i (bydlení k pronájmu v) + název místa. Příkladem budiž skupina Leie bolig i Hallingdal, což je oblast v okolí Geilo. 

Kde hledat bydlení v Norsku: www.finn.no
Takto vypadá vyhledávání bydlení na finn.no

3 denní videokurz

3 otázky, které si musíte zodpovědět, než se rozhodnete vyrazit za prací do Norska!

1. den

2. den

3. den

Co znamenají slovíčka jako hybel nebo kollektiv? 

V předchozím odstavci jsem zmínila, že si můžete filtrovat ubytování podle typu. Co je byt a co je dům asi vysvětlovat nemusím, ale pojďme se podívat na to, co se skrývá pod slovíčky hybel nebo kollektiv. 

Hybel je norský výraz pro studio nebo garsonku. Typicky se jedná většinou o sklepní prostory rodinného domu, které se pronajímají studentům. Hybel má nejčastěji samostatnou koupelnu, ale občas je sdílená s jiným hybel. 

Kollektiv nebo Bofellesskap je sdílené bydlení, které nejčastěji využívají studenti. Typicky v kollektivu bydlí 3 až 6 lidí. Některé jsou pouze holčičí, jiné pouze klučičí. Někde preferují pouze Nory. (Mimochodem, v Norsku je takřka výhradně WC umístěné v koupelně, takže pokud bydlíte se 4 spolubydlícími, kteří mají ráno ve zvyku se půl hodiny sprchovat, tak večer raději moc nepijte.) Také si dejte pozor na to, že často v kollektivu nechtějí, aby ložnici sdíleli dva lidé (pár). 

Leilighet je klasický byt. V Norsku nemají označení 1+1, 2+1 a podobně. Hraje se tady pouze na počet ložnic. Obývací pokoj a kuchyně bývají často společné nebo minimálně ne úplně oddělené. 

Rekkehus je řadový dům.

Tomannsbolig je dvoudomek a enebolig pak samostatný dům. 

studentské koleje Norsko Trondheim
Takhle například vypadá obývací pokoj a kuchyně na studentských kolejích v Trondheimu. Technicky je tento typ bydlení kollektiv nebo bofellesskap, kdy mají studenti samostatné ložnice (a v tomto případě i samostatnou koupelnu) a sdílejí pak kuchyň a obývák.

Jak se pohybuje cena pronájmů v Norsku? 

Ceny ubytování se samozřejmě liší v závislosti na tom, kde budete bydlet (jestli v centru města nebo někde uprostřed ničeho), jestli budete bydlet sami nebo sdílet byt s někým dalším, či podle toho jakou bude mít byt velikost a kvalitu. Je těžké generalizovat, ale i tak to zkusím: 

  • Kollektiv: 3.000 – 6.000 NOK/měsíc. 
  • Hybel 6.000 – 11.000 NOK/měsíc. 
  • Leilighet  8.000 – 12.000 NOK/měsíc. 
  • Rodinný dům  12.000 – 20.000 NOK/měsíc.  

Tyto ceny berte prosím pro orientaci. Opravdu je rozdíl, pokud hledáte byt v centru Oslo nebo v Tromsø, kde je složitá bytová situace, nebo někde na okraji menšího města. 

Ať tak či tak, počítejte s tím, že při podepsání nájemní smlouvy budete muset složit deposit ve výši 1 až 3 měsíčních nájmů. 

 

Pro lepší představu vám mohu dát pár reálných případů: 

  • V kollektivu na okraji Trondheimu (kollektiv) jsem platila 3,800 NOK/měsíc bez elektřiny. (2015 – 2016)
  • V jiném kollektivu na okraji Trondheimu jsme sdíleli ložnici s Ivarem a platili jsme 6,000 NOK/měsíc včetně elektřiny (2019). 
  • V obecním bytě v Dagali (30 km od Geilo) jsme platili necelé 4,000 NOK bez elektřiny za byt s jednou ložnicí. 
  • Ve Fredvangu na Lofotech jsme dostali tři různé nabídky (museli jsme se poptat sousedů, na Finnu nic nebylo). Starší a ne úplně pěkný rodinný dům za 13,000 NOK bez elektřiny a internetu, anebo moderní zrekonstruovaný byt se dvěma ložnicemi za 10,000 NOK bez elektřiny a internetu. Ani jedna možnost ale nebyla dostupná v termínech, jaké jsme potřebovali. 
  • Nyní si pronajímáme tiny house na okraji Tromsø a platíme 10,000 NOK měsíčně včetně internetu, ale bez elektřiny. 

Zajímají vás další tipy ohledně hledání práce a života v Norsku? 

V členské sekci Navigátor za prací najdete mimo jiné: 

Na co si dát pozor při podpisu smlouvy? 

Tady se můžete podívat, jak vypadá vzor standardní nájemní smlouvy. To je ta nejdůležitější věc. Vždycky mějte podepsanou nájemní smlouvu!!! 

Pamatujte na to, že po skončení nájemní doby musíte byt vrátit v takovém stavu, v jakém jste jej přebírali. Takže si byt důkladně projděte a prohlédněte, že vše funguje tak jak má a zdokumentujte případné škody. Pokud tak neuděláte, může se stát, že vám pronajímatel po skončení doby vašeho pronájmu sáhne na deposit a vy budete horko těžko dokazovat, že ty škrábance na parketách tam byly už před vámi. Pokud je v bytě nábytek, vyžádejte si od pronajímatele seznam věcí, které v bytě mají být a zkontrolujte to.

Dobře si zkontrolujte, co je zahrnuté v nájmu a co ne (elekřina, internet, parkování). 

Zkontrolujte si, jaká je výpovědní lhůta v případě, že byste se chtěli odstěhovat před vypršením nájemní smlouvy. Někteří pronajímatelé si ve smlouvě vymůžou, že se před skončením nájemní smlouvy nemůžete odstěhovat, a že apartment nemůžete pronajmout nikomu dalšímu.  

Také si dejte pozor, aby bylo pro vaši zálohu na nájemném vytvořeno speciální depositum konto. Nikdy neposílejte deposit pronajímateli přímo na jeho soukromý účet! 

Pojištění domácnosti

Je vaší zodpovědností si eventuelně pořídit pojištění domácnosti (innboforsikring). Toto pojištění vám pokryje třeba to, když vám někdo z garáže ukradne kolo (stalo se kamarádovi ze Slovenska), nebo když vám třeba shoří všechny vaše věci při požáru (stalo se jiné kamarádce z Čech). Cena innboforsikring se bude odvíjet od toho, na kolik budete mít věci pojištěné a jaká je vaše spoluúčast (egenandel), ale řádově se jedná o cca 150 NOK měsíčně. 

Jak to probíhá, když se chci odstěhovat? 

Pokud se budete chtít odstěhovat před skončením nájemní smlouvy, tak si musíte zkontrolovat, jestli to vůbec můžete udělat, popřípadě jakou máte výpovědní lhůtu. Obvykle to bývá 1-3 měsíce. Výpověď může být ústní nebo písemná. (Velmi doporučuji písemnou)!

Ať už se stěhujete v řádném termínu nebo předčasně, budete po sobě muset uklidit. Norové berou flyttevask (úklid při stěhování se) velmi vážně. V mém studentském ubytování to například zahrnovalo umytí stěn a stropu nebo vydrhnutí trouby či filtru v digestoři. 

Normální landlord by vám měl okamžitě vrátit deposit. Některé je k tomu potřeba ale trochu popostrčit a připomenout se. 

Máte dotazy ohledně hledání bydlení v Norsku? Klidně je napište do komentářů! 🙂

Radka žije v Norsku od roku 2012, kdy přijela do Trondheimu v rámci studijního programu Erasmus. Následně studovala chemii na NTNU v Trondheimu a na Špicberkách. Práce chemika ji ale nikdy nelákala, a tak raději píše články o Norsku na svém webu www.realcamplife.com a pomáhá lidem plánovat cesty do Skandinávie. 

Aktuálně žije v Tromsø, kde pracuje v cestovní kanceláři a věnuje se plánování itinerářů po Norsku.

Radka
Život v Norsku: Průvodce hledáním bydlení
Sdílejte, pokud se vám to líbí