PŘÍBĚH PRACUJ V NORSKU

Cílem projektu Pracuj v Norsku je pomáhat všem, kteří si chtějí najít práci v Norsku na vlastní pěst. Nejsme pracovní agentura, která by vám zprostředkovala práci za desítky tisíc korun. Naopak vám ukážeme, že to s naší pomocí zvládnete sami! S prací v Norsku máme mnohaleté zkušenosti a ty vám chceme prostřednictvím Pracuj v Norsku předat. 

KDO STOJÍ ZA PROJEKTEM PRACUJ V NORSKU?

O NÁS PRACUJ V NORSKU NIKOLA

Nikola Byrtusová (Pokorná)

Nikola do Norska poprvé zavítala v roce 2014. Práci tehdy neměla zařízenou a s přítelem ji hledali až na místě. Po několika neúspěšných pokusech se ji podařilo sehnat práci pokojské v horském hotelu v nádherném pohoří Jotunheimen, kam se pak vracela několik nadcházejících sezón. 

Zkušenosti s hledáním práce, a především s norskou i českou byrokracií, daly vzniknout projektu Pracuj v Norsku, který od roku 2017 pomáhá Čechům a Slovákům najít si práci v Norsku bez agentur. 

O NÁS PRACUJ V NORSKU RADKA

Radka Staňková

Radka žije v Norsku od roku 2012, kdy přijela studovat na univerzitě v Trondheimu v rámci projektu Erasmus. Do Čech už se ale nevrátila. Studium si sponzorovala prací pokojské v hotelu, dále se živila jako osobní asistentka pro postižené nebo prací v turismu. Momentálně provozuje pod vlastní firmou ubytování a restauraci na Lofotech na severu Norska. 

Radka stojí za cestovatelským webem Realcamplife, kde sdílí rady a tipy ohledně cestování do Skandinávie, především do Norska a na Island. Projekt Pracuj v Norsku převzala v roce 2021.

JAK PROJEKT PRACUJ V NORSKU VZNIKL?

Ahoj! Já jsem Nikola a do Norska jsem se poprvé vypravila v roce 2014. Měla jsem tehdy krátce po ukončení vysoké školy a představa kancelářského života a práce od 9 do 17 mě upřímně děsila. S přítelem jsme toužili odcestovat do zahraničí a volba padla na Norsko. 

Jako mnozí jiní jsme, bez předchozích kontaktů nebo informací, vyrazili naslepo a s posledními 20.000 Kč na účtu jsme doufali, že se nám rychle podaří najít si práci. Což se nám nakonec podařilo, ale řeknu vám upřímně, žádný med to nebyl! Vyrazili jsme v polovině sezóny a popravdě jsme neměli nejmenší tušení kde nebo jak práci hledat. 

 

Cesta Trolů
PRACUJ V NORSKU - O NÁS - PRÁCE NA FARMÁCH

Nejprve jsme se snažili najít práci na farmách, ale štěstí nám nepřálo. Celý týden jsme poslouchali jedno odmítnutí za druhým. Pak jsme se rozhodli zkusit štěstí v hotelech, ale ani tam to nebylo tak jednoduché. Když už nám nabídli práci, tak jen pro jednoho z nás. Ale i to bylo lepší než nic, tak jsme se rozhodli na to kývnout. 

Nalezením práce to ale neskončilo. Následoval byrokratický kolotoč zařizování D-čísla, bankovního účtu a dalších formalit. Měli jsme strach, abychom něco nepodcenili nebo na něco nezapomněli. Bohužel jsme neznali nikoho, kdo by nám tehdy poradil. Ani náš šéf neznal všechny formality, a tak jsme se musel spolehnout sami na sebe. 

To nás ale neodradilo a my se do Norska začali pravidelně vracet za prací. Nejdřív na letní sezónu a pak i na tu zimní. Po třech letech jsme si začali být jistí tím, že kdykoliv budeme chtít, tak díky naším znalostem a zkušenostem nebudeme mít problém s nalezením práce v Norsku.

Potom, co se nám začaly množit otázky na možnosti práce v Norsku nejen od našich známých a kamarádů, ale i od lidí, které jsme neznali, tak vznikla myšlenka založení projektu Pracuj v Norsku, jehož účelem je podat pomocnou ruku při hledání práce v Norsku na vlastní pěst. Vznikl tak virtuální přítel a rádce, kterého jsme si my přáli mít, když jsme v Norsku začínali.  

3 denní videokurz

3 otázky, které si musíte zodpovědět, než se rozhodnete vyrazit za prací do Norska!

1. den

2. den

3. den

JAK DO TÝMU PRACUJ V NORSKU PŘIBYLA RADKA?

Ahoj! Já jsem Radka a projekt Pracuj v Norsku, který Nikola vybudovala, mi tak trochu přistál v klíně. Možná proto, že o Norsku často a ráda mluvím, a hlavně píšu.

Někteří mě můžete znát jako autorku cestovatelského blogu Realcamplife, který se zaměřuje především na cestování do Norska a dalších států severní Evropy, jiní jste se se mnou možná setkali jakožto s adminem cestovatelské skupiny Cestujeme do Skandinávie.

Já a Norsko, to byla láska na první pohled. Vlastně jsem se zamilovala mnohem dříve, než jsem do Norska poprvé vkročila, což bylo v roce 2009. Tehdy jsme s (dnes již bývalým) přítelem procestovali během třech týdnů jižní a západní Norsko a já si slíbila, že se sem jednou vrátím. 

O NÁS PRACUJ V NORSKU RADKA
Jaro v Hardangeru
PRACUJ V NORSKU O NÁS RADKA TRONDHEIM
Dřevěné domky na Bakklandet v Trondheimu

 O tři roky později jsem se rozhodla vycestovat na půlroční studijní pobyt Erasmus a Norsko bylo mojí první volbou. S heslem: “Když ne do Norska, tak nikam” jsem se přihlásila na univerzitu v Trondheimu, kam mě (naštěstí) přijali. Půl roku ale uteklo jako voda a já jsem zjistila, že se mi zpět do Čech ani trochu nechce, a tak jsem se přihlásila na studijní stáž a o něco později na magisterské studium. 

A tam nastal kámen úrazu. Norští studenti totiž dostávají od státu na studium bezúročnou půjčku, na kterou jsem já jakožto cizinec neměla nárok. Nezbývalo mi tedy nic jiného než si najít práci.

Usmálo se na mě ale štěstí a já jsem dostala pozici pokojské v jednom z největších a nejluxusnějších hotelů v Trondheimu. Práce v hotelu téhle velikosti není žádný med a člověk se musí sakra otáčet.

Ale práce o letních prázdninách, o lichých víkendech a občas i během týdne, když jsem zrovna neměla školu, mi zvládla vydělat tolik peněz, abych mohla bez problémů studovat a ještě ve chvílích volna cestovat. V životě jsem třeba nesnila o tom, že si při studiu z platu pokojské zaplatím letenky do východní Afriky!

Mohla bych tu dál pokračovat ve svém životopise, ale to by vás taky mohlo unudit k smrti. Abych to shrnula, tak jsem v Norsku vystřídala několik různých lokalit i prací. Kromě práce v hotelu jsem pracovala několik let jako osobní asistentka pro postižené, hlídala jsem děti i psy, uklízela pro soukromníky i například v městské horolezecké hale, pracovala jsem jako booking manager pro lyžařské a raftové středisko a aktuálně provozujeme s přítelem pod vlastní firmou ubytování na Lofotech. 

Výhled z terasy našeho ubytování na Lofotech
Reinebringen na Lofotech
Milované Lofoty

A proč jsem souhlasila s tím, že od Nikoly převezmu projekt Pracuj v Norsku? Protože bych si přála, aby v době, kdy jsem do Norska přijela něco takového existovalo. Když je člověk šikovný a proaktivní, tak si spoustu informací dohledá. Ale někdy si u toho nabije. 

Já se mnoho věcí naučila tou těžší cestou. Například to, že jsem si jako cizinec mohla první dva roky práce v Norsku snížit daňový základ, jsem se dozvěděla až třetí rok svého pobytu. 

O tom, že existuje egenmelding (zpráva zaměstnavateli, že jste nemocní, která vás opravňuje zůstat první tři dny nemoci doma bez toho, abyste museli k lékaři pro neschopenku) jsem zjistila, až když jsem do práce dorazila se 40 stupňovou horečkou a upozornil mě na to kolega. A takhle bych mohla pokračovat. 

Naštěstí dnes už jsem moudřejší a vím, jak co chodí. A hlavně mám po ruce Ivara – svého norského přítele, který mi se spoustou věcí pomůže, vysvětlí nebo zařídí. Třeba když jsme si koupili ojetou dodávku, která se nám cestou od prodejce rozsypala a my pak strávili rok právní bitvou o vrácení našich peněz. 

Přesně tyto a další zkušenosti bych s vámi skrze Pracuj v Norsku chtěla sdílet a zpříjemnit vám tak vaše první kroky na cestě za prací a životem v Norsku.

Pracuj v Norsku o nás Radka
Turistika v pohoří Tafjordfjella
Jmenuji se Nikola Byrtusová, jsme zakladatelka projektu Pracuj v Norsku! Od roku 2014 jezdím pracovat sezonně do Norska.
Po skončení vysoké školy, mě nejvíc děsila představa, že mě čeká práce od pondělí do pátku a stanu se tak novodobým otrokem v systému. 
Neměla jsem žádnou představu, čím bych se mohla živit. Po škole jsem neměla téměř žádné zkušenosti
Na jaře roku 2014 jsem potkala svého současného přítele a oba dva jsme vyhodnotili, že se nacházíme v totožné situaci. 
Bylo však nutné začít jednat, neb naše konto se pomalu a jistě tenčilo. Na účtě posledních 20 tisíc Kč se netvářilo zrovna optimisticky. 
Přesto jsme se rozhodli to risknout a zbylé peníze investovat na výjezd za prací do zahraničí.
 Po několika úvahách jsme zacílili na Skandinávii. Vzhledem k tomu, jak bylo vše na poslední chvíli, nám nezbylo nic než vyjet na blind a ptát se, jestli nás někdo nezaměstná. 
Bez kontaktů a jiných informací, jsme i tak práci našli právě v Norsku. Nakonec se ukázalo, že to bylo opravdu to nejlepší, co mohlo být! Cesta k cíli rozhodně však jednoduchá nebyla a stála nás opravdu hodně sil, nervů a trpělivosti. Zpětně to hodnotím, jako obrovské štěstí! 
 Nalezením práce to však nekončilo. Následovala celá eskapáda byrokratických formalit. Z počátku nám hodně dlouho trvalo, než jsme se v celém tom složitém systému papírování zorientovali
Měli jsme strach, abychom něco nepodcenili a na něco nezapomněli. Bohužel tu nebyl nikdo, kdo by nám byl oporou a museli jsme se spoléhat sami na sebe.
 Také se občas stalo, že jsme se dozvěděli o nějaké pro nás „novince“ až po tom, když jsme zjistili, že už jsme to udělali nějak špatně. Norské pokuty pro nás byli opravdu děsivý strašák. 
Vše jsme tedy zjišťovali za pochodu a můžu říct, že až po 3 letech jsme si začali být více jistí v kramflecích co se týče byrokratických formalit spojených s prací v Norsku.
  To, co jsme ale musely podstoupit tehdy my, vy už nebudete muset! Na tomto blogu bychom s vámi totiž rády sdílely veškeré své know a znalosti, které jsme za ta léta získaly!
Vaše cesta může být podstatně snazší a rychlejší! Jediné, co vám může stát v cestě, je váš strach, popřípadě lenost, jít do akce na vlastní triko. 
Ale věříme, že vše je jen otázka skutečného odhodlání a opravdové vnitřní motivace něco změnit a nebát se tak vykročit z komfortní zóny! 
Když jsme to tehdy dokázaly my, proč by nemohl uspět kdokoliv jiný! Rády budeme oporou vašeho severského snu!

Najdi svou práci snů!

Chcete si to skutečně pojistit???
Získejte Navigátor za prací, který obsahuje to NEJ. Kromě eBooku s formuláři získáte také balíček kontaktů na více jak 200 zaměstnavatelů a unikátní vstup do VIP členské sekce s množstvím pracovních inzerátů, čímž si zvýšíte Vaši šanci na úspěch až o 90%!