Možná několik z vás už bude mít za sebou tu zkušenost s prací přes agenturu. Není to totiž nic neobvyklého. Spousta lidí, když vyráží poprvé do ciziny za prací, se raději spolehne na agenturu, která jim slibuje, že se o vše postará. Ono to tak ale může být i nemusí.
Ted tady rozhodně nechci házet bláto a špínu na všechny pracovní agentury. Jenom bych ráda vypíchla pozitiva a negativa u obou variant.
Možná jste se právě ocitli v situaci, že byste rádi vyrazili za prací. Už jste se například rozhodli, že to bude právě do Norska. Ted ale netušíte, jak vůbec začít.
 První, co vás napadne, je začít hledat informace na internetu. Pak možná narazíte na tenhle článek 😊 Někteří pátrají na internetu více a někteří si prostě jenom najdou pracovní agenturu a svěří svůj sen o ideální práci v Norsku do cizích rukou. 
Zní to totiž snadno. Oni vám najdou práci a zajistí bydlení a veškeré papírování. Alespoň to slibují. A na vás pak už je, jen to odmakat. Jenže samozřejmě ani agentura to pro vás neudělá zadarmo. 
Podmínky jsou často různé. Někdy platíte poplatek dopředu, někdy až vám najdou práci a někdy si agentura strhává peníze přímo z vašeho platu. 
U třetí varianty, to třeba ani nemusíte vědět, protože zaplaceno dostáváte od agentury již zkrácenou mzdu, takže vlastně ani netušíte, kolik byste dostali normálně. Může to být o několik desítek tisíc korun víc.
Agentura se spoléhá na lidský faktor, aby se jí podařilo splnit vše, co slíbila. Pokud ale nemá přímo svého vyslance v místě vaší práce, pak lidský faktor může velice snadno selhat a v okamžiku problémů bývají řešení často komplikované. 
A vy protože jste se do ted spoléhali na někoho jiného, vlastně nevíte a ani nemáte kompetence ten problém jak vyřešit.

Převezměte zodpovědnost do svých rukou, budete odměněni!

Ovšem v okamžiku, kdy se rozhodnete vzít zodpovědnost do svých rukou už v počátku hledání práce, se situace zcela proměňuje. 
Tentokrát si v případě problémů můžete nadávat leda tak sami sobě. Nicméně každý problém můžete zvládnout vyřešit hravě sami, když jste na to připraveni. 
Pokud máte informace a víte, jak s nimi naložit, pak vás nemůže nic zaskočit. Je třeba pouze nebýt lenivý, více do předu studovat a spoléhat se sami na sebe. Chce to trochu odvahy a motivace.
I když jste nebyli nikdy před tím pracovat nikde v zahraničí, můžete si snadno najít práci sami i bez agentury a můžete tak sami komunikovat se zaměstnavateli a na základě toho usoudit, jestli je to práce pro vás a budete lépe vědět, do čeho jdete. 
Asi jako se vším, je i tady k úspěchu nutná jistá investice osobního času. Je nutné vědět kdy začít hledat, kde chcete pracovat, kde najdete inzeráty a jak je kontaktovat. Je nutné vytvořit správně CV a motivační dopis a psát emaily se žádostmi takřka do zblbnutí, než některá ryba prostě nezabere. A pokud jste začali ve správnou dobu, pak věřte, že když vytrváte, dřív nebo později se někdo chytí.
Někdy dostanete nabídku s nízkým platem a víte, že můžete mít víc. Pokud je to ale vaše první práce v Norsku doporučuji neohrnovat nos a sáhnout po tom, co je, jinak nemusí být nic dalšího. I tak si slušně vyděláte. Především ale získáte zkušenosti a ty se vám pro příště budou hodit k získání ještě lepší práce za lepší plat.

Bez hovorové angličtiny se neobejdete!

Do začátku není nutné mluvit norsky, i když je to samozřejmě výhodou. Důležité ale je být schopen se alespoň hovorově domluvit anglicky. 
Pokud máte s jazyky problém, doporučila bych vám začít se studiem s dostatečným předstihem. V kurzu jsou ted velice vymakané online kurzy angličtiny, kdy se studiu můžete věnovat prakticky kdykoliv a kdekoliv. 
Pokud byste ale v Norsku chtěli strávit déle jak půl roku, pak se bez norštiny neobejdete. Se studiem můžete začít už doma a pro začátek si najít práci s angličtinou a postupně se zlepšovat v norštině za pochodu. Což vám v norském prostředí, půjde určitě podstatně lépe než s lektorem v ČR.
V okamžiku, kdy jste se rozhodli investovat svůj čas a možná i pár peněz do studia informací, popřípadě jazyků a psaní pracovních žádostí, už v ten moment jste ušetřili pár desítek tisíc korun. 
Je to vše jen o prioritách každého z nás. Pro vytíženého člověka, který chce do Norska za prací, ale nemá moc času na to, aby si to vše pořešil sám, může být agentura ideální. Nebo pokud nemáte dostatek odvahy a máte lepší pocit bezpečí, když to za vás vyřeší někdo jiný. Je to zcela individuální.
Možná jste si všimli, že tento web je zaměřen právě pro ty z vás, kteří se chcete spoléhat sami na sebe a práci si nalézt bez agentur. 
Díky audiovizuálními průvodci s interaktivní mapou s inzeráty „Navigátoru za prací“  jsem tak už pomohla více než 200 lidem si práci nalézt bez pomoci agentur. Věřím ale, že člověk, který byl už pracovat jinde v zahraničí si hravě poradí i bez mé pomoci.
Ostatně všechny informace se dají najít kde jinde než na internetu a když si člověk není jistý, vždy se dá zavolat na úřad pro relevantní informaci. Chce to strávit jen určitý čas osobním výzkumem. 
Mě osobně ten výzkum trval 4 měsíce na internetu a obvolávání úřadů a 3 roky postupného získávání informací v praxi, abych si byla jistá, že znám většinu odpovědí na otázky týkající se práce v Norsku.
Nebudu si to ale nechávat pro sebe, protože vím, že moje časová investice do „vzdělání“ může pomoc jiným a ušetřit jim tak spoustu času při vyhledávání
Své časové investice si ale vážím, proto jsem se odvážila si říct o určitý obnos. Obnos takový, který je 10x menší než u agentur, obnos takový, který nezruinuje, a přesto v porovnání s ušetřeným časem je velice výhodný.
Přesto přese všechno vám nejsem schopna zaručit úspěch. Nejsem totiž agentura, co vám naslibuje a pak se jen omlouvá nebo raději neřeší. Váš úspěch totiž leží jen a jen ve vašich rukách. 
Tak jako když si hledáte práci v ČR i tady záleží, jaké jsou vaše předešlé zkušenosti nebo jak uspějete v porovnání s jinými kandidáty. Toto já skutečně neovlivním.
Přeji vám at máte pohromadě „svatou čtyřku“ tj.  správné informace, odvahu, trpělivost a notnou dávku štěstí!
PROČ JE LEPŠÍ NEJET PRACOVAT PŘES AGENTURU, ALE NA VLASTNÍ PĚST?
Sdílejte, pokud se vám to líbí

Nikola Byrtusová

Jmenuji se Nikola Byrtusová (dříve Pokorná) a od roku 2014 jezdím pracovat sezonně do Norska. Mým cílem je motivovat a ukázat cestu, jak si najít práci v Norsku sám/a bez agentur, ať už jste student, nezaměstnaný nebo hledáte v životě změnu. Nejsem agentura, ale znám strategii, která mi už mnohokrát pomohla při hledání práce. Veškeré mé zkušenosti a znalosti jsem se rozhodla Vám předat prostřednictvím této stránky a eBooku plného konkrétních informací!