Plánujete cestu do Norska, ať už za prací nebo jen na dovolenou, a jde vám hlava kolem ze všech pravidel a regulí spojených s Covid-19? Nevíte, kde situaci sledovat, jaké formuláře vyplnit či jaký hraniční přechod zvolit? 

Pak je tento příspěvek přesně pro vás! Najdete zde aktuální informace pro cestování do Norska i odkazy na oficiální norské zdroje. 

Aktualizace z 25.září 2021

Norsko dnes zrušilo většinu opatření spojených s Covidem-19. Občané zemí EU a EHP mohou do Norska volně přicestovat. Ruší se povinná karanténa pro neočkované z oranžových zemí (Slovensko) a není potřeba test před cestou nebo vyplnění příjezdového formuláře. Neočkovaní budou nadále na hranicích testováni. 

Pozor při návratu z Norska! Pro neočkované nadále platí 5 denní karanténě zakončená PCR testem!

Podmínky pro cestování do Norska pro očkované

Po dlouhých měsících, kdy do Norska mohli přicestovat pouze rezidenti, Norsko konečně 5.července 2021 otevřelo hranice pro turisty a pracovníky. Lidé, kteří mají za sebou obě dávky očkování (alespoň týden od druhé dávky), a ti, kteří v posledních šesti měsících prodělali covid a mohou to doložit potvrzením, mohou do Norska přicestovat bez jakýchkoliv omezení. 

Podmínky pro cestování do Norska pro neočkované

Každý týden se na stránkách norského institutu FHI aktualizuje mapka s červenými, oranžovými a zelenými zeměmi. Česká a Slovenská republika jsou (zatím) na seznamu zelených zemí, což znamená, že i neočkovaní mohou do Norska přicestovat bez toho, aby museli do karantény. 

Problém ale nastává při tranzitu skrze oranžové nebo červené země. Použití hromadné dopravy v oranžových a červených zemích (spadá sem i použití trajektu nebo přestup na letišti) znamená automaticky povinnou karanténu při příjezdu do Norska. Strávení noci v oranžové a červené zemi také znamená automaticky povinnou karanténu. 

Při příjezdu do Norska budou neočkovaní testovaní na hranicích nebo na letišti. Navíc musí vyplnit registrační formulář. Při cestování počítejte tedy s extra rezervou na letišti v případě navazujícího letu. Jestliže cestujete po zemi, musíte zvolit takový hraniční přechod, který je otevřený a je tam testovací stanice. 

Pro neočkované tedy doporučujeme rychlý přejezd skrze oranžová nebo červená území bez použití trajektů! Tzn. v podstatě jediná možná cesta je aktuálně skrze dánské mosty nebo trajektem z Polska.

Nechte se ale otestovat před cestou, protože po vás mohou v Dánsku a ve Švédsku po vás mohou požadovat test (ne starší než 48 hodin v případě antigenního testu nebo 72 hodin v případě PCR testu).  

Máte v plánu vycestovat do Norska za prací? Pak si nenechte ujít Navigátor za prací, kde najdete všechny potřebné informace k přesídlení do Norska.

Návrat z Norska do České republiky

Na základě dat Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) aktualizuje české ministerstvo zdravotnictví každý týden seznam zemí podle míry rizika nákazy. Mezi červená území s vysokým rizikem patří od 6.září 2021 i Norsko.

Po návratu z Norska do ČR je povinný PCR test v Česku nejdříve pátý a nejpozději čtrnáctý den po příjezdu do ČR. Do výsledku testu musí být osoba v samoizolaci. Před návratem se test vyžaduje v případě, že daná osoba použije veřejnou dopravu. Platí také povinnost vyplnit příjezdový formulář (toto platí i pro očkované nebo ty, kteří v posledních 6 měsících prodělali covid.)

Kde sledovat aktuální situaci ohledně cestování do Norska? 

Chcete-li být v obraze, tak je nejlepší informace sledovat hned u zdroje, tedy na stránkách FHI, kde najdete pravidelně aktualizovanou mapu červených, oranžových a zelených zemí. Mapa se aktualizuje každý týden v noci z neděle na pondělí v 0:00. 

Jaká jsou Covidová opatření v Norsku? 

Opatření spojená s covidem v Norsku se značně liší v závislosti na regionu a na tom, zda-li jste ve velkém městě nebo na vesnici. 

Je vyžadováno, aby lidé dodržovali rozestupy a v případě, že není možné rozestup dodržet, tak se doporučuje rouška. V praxi se ale roušky nosí a nosili pouze ve velkých městech do obchodů nebo ve veřejné dopravě, a to ještě většinou jen na jihu Norska. 

U vchodu do obchodů, restaurací, ubytovacích zařízení atd. jsou umístěné nádoby s dezinfekcí a očekává se, že si při vstupu vydezinfikujete ruce. 

Stále platí omezení na počet osob, které mohou být shromážděny na jednom místě, ale nic co by nějak zásadně ovlivňovalo každodenní život. 

Při letech, jak vnitro tak mezistátních, je povinná rouška.

Ohledně covidových opatření, která ovlivňují život v Norsku pak doporučujeme sledovat vládní stránky regjeringen.no 

Zajímají vás tipy ohledně hledání práce v Norsku? 

V členské sekci Navigátor za prací najdete mimo jiné: 

Norsko a Covid 19: Omezení spojená s cestováním do Norska
Sdílejte, pokud se vám to líbí