O Norsku se často mluví jako o jedné z nejdražších zemí na světě. Proto není žádným překvapením, že si mnoho z vás před stěhováním se do Norska klade otázku, jaké jsou průměrné náklady na život v Norsku? Kolik peněz musím mít našetřeno, abych vyžil než si najdu práci? A vyplatí se mi vůbec práce v Norsku? 
Pojďme se tedy podívat na to, kolik můžete očekávat, že zhruba měsíčně zaplatíte na ubytování, jízdném, stravování a dalších věcech. 
 

Přestaňte přepočítávat na české koruny

V Norsku je všechno třikrát dražší než v Čechách. Taková je obecná poučka, kterou se dozvíte z mnoha internetových článků. Jenže… 
Kurz norské a české koruny je mnohem nižší než býval. (Aktuálně 1 NOK = 2.46 Kč)
A toto zjednodušení je mířené spíše na turisty, kteří do Norska míří na krátkodobou dovolenou. Jakmile začnete pobírat norský plat a přestanete vše přepočítávat na české koruny, tak zjistíte, že Norsko vlastně není až tak drahá země. 

Pro příklad: 

V ČR si vyděláváte 30.000 Kč a litr nafty vás stojí 35Kč. 

V Norsku si vyděláváte 30.000 NOK, a tak by bylo adekvátní, kdyby 1 litr nafty stál 35 NOK, ne? Naopak, litr nafty aktuálně vyjde na cca 20 NOK. 

Budete-li to přepočítávat na Kč, pak si řeknete: „Fíííííha, 49Kč na litr nafty, to je pekelně drahé.“ Pokud to ale srovnáte s výší platu, tak možná dojdete k jinému závěru. 

Ceny pronájmu v Norsku

Jedna z největších položek, se kterou budete muset ve vašem rozpočtu počítat je cena za bydlení. Když budete mít štěstí, tak vám vaše práce poskytne ubytování zdarma. Pokud ne, tak si budete muset najít ubytování sami skrte finn.no, hybel.no nebo zkusit štěstí ve facebookových skupinách. 
Ceny ubytování se samozřejmě liší v závislosti na tom, kde budete bydlet (jestli v centru města nebo někde uprostřed ničeho), jestli budete bydlet sami nebo sdílet byt s někým dalším, či podle toho jakou bude mít byt velikost a kvalitu. Je těžké generalizovat, ale i tak to zkusím: 
  • Místnost ve sdíleném bytě vyjde na 3.000 – 6.000 NOK měsíčně. 
  • Malá garsonka (obvykle sklepní byteček) vyjde na 6.000 – 11.000 NOK. 
  • Byt s jednou ložnicí stojí cca 8.000 – 12.000NOK
  • Rodinný dům přijde na okolo 12.000 – 20.000NOK. 
Hledání pronájmu v Norsku skrze finn.no
Ubytování je nejsnadnější hledat přes finn.no

3 denní videokurz

3 otázky, které si musíte zodpovědět, než se rozhodnete vyrazit za prací do Norska!

1. den

2. den

3. den

Tyto ceny berte prosím pro orientaci. Opravdu je rozdíl, pokud hledáte byt v centru Oslo nebo v Tromsø, kde je složitá bytová situace nebo na okraji menšího města. 
Ať tak či tak, počítejte s tím, že při podepsání nájemní smlouvy budete muset složit deposit ve výši 1 až 3 měsíčních nájmů. 
Taky si dejte pozor na to, co nájem zahrnuje. Někdy je v ceně zahrnut internet a elektřina a jindy ne. V posledním roce ceny elektřiny značně podražily. V závislosti na velikosti vašeho bytu a jeho zateplení pak můžete očekávat, že za elektřinu zaplatíte další 1.000 NOK (malý byt) – 5.000 NOK (dům) navíc. 

Zajímají vás další tipy ohledně hledání práce v Norsku? 

V členské sekci Navigátor za prací najdete mimo jiné: 

Náklady na dopravu

Pokud budete bydlet v některém z větších norských měst, tak se snadno obejdete bez auta. (I když dle mého názoru, pokud si chcete Norsko opravdu užít a procestovat, tak je auto nezbytností.)
Jste-li sportovci, tak si třeba vystačíte s kolem. (Norové na kole jezdí i v zimě – mají pneumatiky s hřebama.) Pokud jste o něco pohodlnější nebo bydlíte dále od centra města nebo od práce, tak si budete muset pořídit lítačku, která vyjde měsíčně na cca 500 NOK – 900 NOK. 
U vlastního auta počítejte s cenou benzinu a nafty okolo 18 – 20 NOK na litr. Budete-li jezdit ve městě nebo po výletech, tak připočítejte ještě náklady na mýtné. Také nezapomeňte, že auto s českými značkami můžete mít v Norsku pouze rok. Pak ho buď musíte přepsat na norské značky (což se finančně takřka nikdy nevyplatí) nebo si koupit auto v Norsku.

Náklady na jídlo

V Norsku jsou vysoké daně nejen na tabák a alkohol, ale i na cukr. Položky jako coca-cola nebo čokoláda vám tedy prodraží nákup. Na druhou stranu je v Norsku spousta surovin, které jsou stejně drahé nebo dokonce levnější než v ČR. Třeba takové tortilly, tuňák, losos, univerzální červená omáčka, kukuřice v plechovce a další. 
My se v nákupu jídla nijak zásadně neomezujeme a utratíme 3.000 – 5.000 měsíčně pro dva lidi. 

Závěrečné shrnutí 

Náklady na dopravu, bydlení a jídlo budou činit vaše největší náklady. Pro dva lidi, kteří chtějí bydlet sami počítejte s cca 10.000 NOK na nájem, 2.000 NOK na elektřinu a internet, 1.800 NOK za dopravu a 5.000 NOK za jídlo. Nezapomeňte na zálohu za bydlení (20.000 NOK). 
Pokud nemáte zařízenou práci a počítáte s tím, že budete muset vystačit alespoň dva měsíce z vlastních úspor, tak byste si s sebou měli přivézt cca 57.000 NOK = 140.000 Kč. 
Pokud vám ta částka vyrazila dech, tak se nelekejte. Toto jsou čísla pro pohodlný život pro dva ve městě. Znám mnoho párů, které dostali ubytování od práce nebo bydleli přes léto ve vlastní dodávce. A náklady na jídlo zvládli díky dumpster divingu a jídlu dovezenému z Čech také snížit na minimum. Kde je vůle, tam je cesta 🙂

Radka žije v Norsku od roku 2012, kdy přijela do Trondheimu v rámci studijního programu Erasmus. Následně studovala chemii na NTNU v Trondheimu a na Špicberkách. Práce chemika ji ale nikdy nelákala, a tak raději píše články o Norsku na svém webu www.realcamplife.com a pomáhá lidem plánovat cesty do Skandinávie. 

Aktuálně žije v Tromsø, kde pracuje v cestovní kanceláři.

Radka
Práce v Norsku: Jaké jsou průměrné náklady na život v Norsku?
Sdílejte, pokud se vám to líbí