Norsko vážně nestačí někdy udivovat a to nejenom přírodou..

ZÁBAVA

Norská veřejnoprávní televizní stanice NRK je známá pro vysílání těch nejnudnějších pořadů, jako je například 12hodinová živá výstava nebo pětihodinový pořad o pletení. Programy tohoto typu jsou údajně velice v oblibě. Například v roce 2011 byl v norské televizi vysílán živě a nonstop 134hodinový dokument o výletní lodi z Bergenu do Kirkenesu. Přibližně polovina obyvatel Norska naladěná na sledování.

KRIMINALITA A NORSKO

V Norsku je opakovaná kriminalita bývalých zločinců třikrát méně pravděpodobná, než je tomu například u vězňů USA nebo Velké Británie. Opakovaná zločinnost Norska je tak nejnižší v Evropě a pomalu i na světě. Obecně je v Norsku kriminalita na té nejnižší úrovni. Například v roce 2016 norská policie použila zbraň pouze jednou a v roce 2007 nebyla zbraň použita dokonce vůbec.
Paradoxem je, že norské vězení spíš připomíná letní tábor. Vězni mají volný režim, můžou si dělat prakticky co chtějí, ve svých celách mají televize, počítače i sprchy.  Když chtějí, můžou jít například na pláž, zaplavat si, zarybařit apod.
Další zajímavostí Norska související s kriminalitou, jsou Velikonoce. V Norsku jsou Velikonoce známé jako „Påskekrim“ (Velikonoční zločin), kdy téměř každý v Norsku čte kriminální romány, televizní a rozhlasové stanice vysílají kriminální seriály a noviny vydávají speciální vydání související s trestnou činností.

ŠPICBERKY

Norské souostroví Špicberky je zcela Bezvízová zóna. Kdokoli zde může žít a pracovat neomezeně bez ohledu na zemi občanství. (Mimochodem ve VIP sekci se občas nějaká volná pozice na Špicberkách najde ;))
Přesto život na Špicberkách neberte na lehkou váhu. Platí zde totiž povinnost při pohybu mimo hlavní osídlení mít s sebou pušku pro případ obrany při napadení polárními medvědy.

ZIMA

Na severu Norska se nachází městečko Karasjok, kde panuje nehostinná zima. Lidé tu ale žijí a děti chodí normálně do školy. Má to ale jeden háček. Jakmile klesne teplota pod -38 autobus je nepojízdný. A když teplota klesne během vyučování, mají studenti smůlu. Domů je už autobus neodveze.
Další zajímavé městečko v Norsku se jmenuje Rjukan. Je posazené hluboko v údolí a to tak, že je zastíněné po dobu 3 měsíců. Proto před 100 lety vymysleli plán, jak přivést sluneční světlo do města. Na vrcholu hory nainstalovali obří zrcadla, aby odrážela přirozené sluneční světlo.

PŘÍRODA

Na Lofotech žili tučňáci. Vlastně to byl takový pokus ve 30 letech 20. století, kdy tam byli dovezeni z Antarktidy. Místní obytelné neznajíc tento druh byli lehce zaskočeni. Jeden tučňák se zatoulal do hospodářství a byl zastřelen šokovaným majitelem pozemku. Tvrdil, že tato zrůda napadla jeho dvůr.
Jinak si ale Noři přírody velice váží. V roce 2015 začali stavit „dálnici pro včely“. Včelařský koridor v Oslu prochází místy, kde včely žijí a mají krmné stanice.
Další zvířátka, o která se Norové starají jsou Soby. Stáda sobů, která jsou chovaná pro maso v Norsku je stále nutné testovat na radioaktivitu kvůli spádům z černobylské katastrofy. Soby, které jsou příliš radioaktivní k jídlu, jsou propuštěny do přírody. Šťastlivci!
BLÁZNIVÁ FAKTA O NORSKU 2. část
Sdílejte, pokud se vám to líbí

Nikola Byrtusová

Jmenuji se Nikola Byrtusová (dříve Pokorná) a od roku 2014 jezdím pracovat sezonně do Norska. Mým cílem je motivovat a ukázat cestu, jak si najít práci v Norsku sám/a bez agentur, ať už jste student, nezaměstnaný nebo hledáte v životě změnu. Nejsem agentura, ale znám strategii, která mi už mnohokrát pomohla při hledání práce. Veškeré mé zkušenosti a znalosti jsem se rozhodla Vám předat prostřednictvím této stránky a eBooku plného konkrétních informací!