Co když to nevyjde a já práci nenajdu? Ano, i s takovou variantou je nutné počítat a být na ní připraven. Přesto je ale nutné zachovat si víru a nevzdávat se zbytečně předčasně. 
Velice časté obavy bývají;
„Už jsem odeslal asi 10 inzerátů a ještě se nikdo neozval, dělám něco špatně?“
„Už hledám týden a stále neúspěšně, kde je chyba?“
„Poslal jsem pár inzerátů, ale nikdo se neozval, tak to vzdávám“
„Hledám práci spíš na Lofotech, ale ozvali se mi odněkud jinud s nízkou platovou nabídkou (130NOK)“
„Co když nesplňuji všechny požadavky, mám vůbec odpovídat na daný inzerát?“
 Není nutné hnedka házet flintu do žita!
Ráda bych  to připomněla na našem příběhu.
Když jsme vyráželi úplně poprvé do Norska, hledali jsme práci 14 dní a 13 dní jsme každý den slýchali desítky odmítnutí. Bylo to velice frustrující! Obzvlášť, když nám peníze pomalu docházely a my neměli plán B. Mohli jsme to vzdát po týdnu, že to nemá smysl. My ale vydrželi a překonali veškeré obavy. Prostě jsme věřili, že to vyjde. Byli jsme pro to ROZHODNUTÍ! 
Věřím totiž v zázračnou formulku:

TVRDÁ PRÁCE + SEN + ROZHODNUTÍ = ÚSPĚCH

My měli sen, byli pro něj pevně rozhodnutí a tvrdě jsme na tom makali, i přes veškeré překážky jsme to nevzdali. Díky tomu jsme tak 14. den poprvé uslyšeli ANO, a to hned na 3 různých místech.
Nebylo to ale tak jednoduché. Na jednom místě nabízeli příliš nízký plat (115NOK/za hodinu) a jen asi 2 hodiny práce denně, na dalších 2 místech to vypadalo na solidní job, ale pouze pro jednoho z nás. Nakonec i z jednoho tohoto hotelu vycouvali, protože se báli, že nebudou mít dost práce pro stávající zaměstnance, a tak nám zbyl pouze jeden hotel. Věděli jsme, že je to naše jediná šance a že musíme udělat kompromis. Nabídli jsme, že budeme pracovat klidně 2 za jeden plat a šéf hotelu na to kývl. 
Shodou okolností ta sezona byla docela silná a v hotelu bylo mnohem více turistů než obvykle a my tak měli mnohem více práce. I když to bylo pořád málo. Měsíčně jsme každý odpracovali 100 – 150 hodin. Přesto jsme si zvládli domů přivést 50.000 Kč na osobu čistého za měsíc! Kromě nafty, trajektu a občas nákupu v obchodu (měli jsme ale hodně zásob z ČR) jsme toho moc neutratili. Navíc jsme později našli i fígl, jak tankovat za polovic a jak nakupovat zadarmo, ale to je jiná kapitola (viz Navigátor) 🙂
Zpátky k hledání práce. Když jsme další roky hledali nějakou práci na zimu, hledali jsme ji tentokrát přes net. Věděli jsme, že to opět bude běh na dlouhou trať. Vytvořili jsme proto seznam asi 200 pracovních míst, kde bud zrovna hledali lidi nebo by eventuálně mohli hledat a začali posílat emaily. 
Vyhledat tato místa ale předcházela poměrně Sherlockovská práce, protože jsme museli vybírat z kupy inzerátů, kde požadují znalost norštiny. Realita je totiž taková, že na internetu najdete 80-90% inzerátů, kde je norština nutná. Musíte se jimi tedy prohrabat a vybrat pouze ty, kde stačí znalost angličtiny. 
Tato samotná práce nám zabrala asi měsíc. Následující 3 týdny jsme každý den posílali personalizované emaily na jednotlivá místa (rozuměj, každý email byl speciálně vytvořen pro dané místo, nebyl to jeden hromadný email rozeslaný na 200 adres)
 
Teprve 3. týden, jsme dostali první odpovědi. Z těch 200 emailů jich bylo 5. Hádejte kolik jich bylo kladných. Byly tam pouze 2 kladné odpovědi! A to si myslím, že jsme měli ještě fakt kliku!
 
Nakonec jsme získali práci servírky a pomocníka v kuchyni a to i přes to, že jsme tu práci nikdy nedělali. Dokonce jsme i majiteli podniku říkali, že neumíme norsky a s těmito pozicemi nemáme žádné zkušenosti. Jeho reakce byla následující „Jste mi sympatický, já to s vámi zkusím:)“. To jen pro ty, kdo se bojí psát na místa, kde vám chybí dané zkušenosti. Mnohdy stačí vzájemné sympatie a nebo být prostě ve správný čas na správném místě! 

Jak vzniklo Pracuj v Norsku?

 Vím, je to celkem práce to hledání práce. Pokud ale nechcete vyrazit přes některou českou pracovní agenturu, která vám práci zajistí, pak ale nemůžete počítat s výdělkem 50.000 Kč čistého. Navíc když vyrazíte na vlastní pěst, máte to pod svojí kontrolou a když se vám v dané práci nebude líbit, najdete si jinou a nemusíte to řešit přes žádného prostředníka. 
Možná ale nemáte tolik času, abyste si udělali tak důkladný průzkum a to jak, co se pracovních míst týče, tak co se hledání úředních formalit týče.  Vůbec se tomu nedivím. Vždyť nám trvalo téměř 3 roky, než jsme konečně pochopili, jak to tam všechno funguje. Z toho jsme jednou málem platili pokutu z neznalosti. Přiznávám, byli jsme docela kaskadéři. Udělali jsme ze sebe trochu pokusné králíky, abychom vám to teď mohli ulehčit. 
Ne, nevytvářím žádnou agenturu a ne, nejsem zprostředkovatel práce. Chci, abyste byli samostatní, sebevědomí a schopni si práci najít sami a pak se v Norsku o sebe samostatně postarat a vyřešit si veškeré formality. Pokud se totiž budete umět spolehnout sami na sebe, pomůže vám to v dalších životních krocích a bude to pro vás velký krok. Pokud si budete chtít najít práci v budoucnu a to třeba i jinde než v Norsku, už budete otrkaní a budete vědět co a jak! A to je cíl!
 
Za tím účelem tak vznikl nový audiovizuální průvodce za prací „Navigátor za prací.  Jsem z něj opravdu nadšena a nejsem sama. Navigátor totiž obsahuje interaktivní mapu s jednotlivými pracovními kontakty (více než 500), kde stačí znalost angličtiny. Samozřejmě je tam toho mnohem více, ale to ted nebudu jmenovat, protože to se snadno dočtete zde. Dosud mám na tohoto online průvodce za prací samé skvělé ohlasy a už pomohl více než 400 lidem. 
Připomínám, že úspěšnost najití práce je individuální  a záleží jen a jen na vašich schopnostech a aktivitě. Navigátor ukazuje směr, kde jsou dveře a podává klíč, otevřít je a vejít do nich budete už muset sami!
 Závisí to také na spoustě dalších faktorů, nicméně na ty se můžete díky Navigátoru za prací snadno připravit. Kromě toho se snažím s účastníky Navigátoru za prací komunikovat také individuálně a odpovídat na veškeré dotazy i obavy, které mají.
No a co když přeci jen zjistíte, že vám Navigátor nemá jak pomoci? Nebo co když pár dní po koupi změníte názor? 
To se může stát, proto je tu 14 denní garanční lhůta. Díky tomu můžete do 14 dní požádat o vrácení peněz a vaše členství bude uzavřeno. Je to jednoduché.
Například Patrikovi to zrovna nějak nevyšlo: Bohužel jsem se přihlásil uprostřed prázdnin a po nich musel nastoupit do školy a kvůli nedostatku peněz a nemožnosti vyjet, jsem musel požádat o vrácení peněz. Nikol do druhého dne vše vyřídila a peníze vrátila. Nicméně jestli někdy budu shánět práci v Norsku, tak už jedině tady a určitě Navigátor opět pořídím! Ebook je úžasný pomocník a Nikol vám ráda poradí a podělí se s vámi o své zkušenosti. Navigátor za prací se jí moc povedl a její vlídný přístup a přímé jednání je dalším velkým bonusem.
Není tedy absolutně co ztratit, naopak, můžete jedině získat 😉 Přeji Vám, at je Vaše cesta za norskou prací co nejednoduší a nejrychlejší 😉

online VIDEOkurz

"Til NORGE"

1 500 Kč → 350 Kč

→ v únoru 2021 ZDARMA

Co získáte?

online VIDEOkurz

"Til NORGE"

1 500 Kč → 350 Kč

→ v únoru 2021 ZDARMA

Co získáte?

3 denní videokurz

3 otázky, které si musíte zodpovědět, než se rozhodnete vyrazit za prací do Norska!

1. den

2. den

3. den

Jako BONUS získáte také sadu unikátních kontaktů na pracovní místa

Nezapomeňte, že pokud chcete uspět, musíte mít co největší a nejpreciznější seznam pracovních míst a ty následně obepsat! Šance, že Vám odpoví je asi 10% a šance, že odpoví kladně je asi 2 %. Proto čím více kontaktů a odeslaných emailů, tím lépe! Nenechte se odradit 😉 Štěstí přeje připraveným! 

Jmenuji se Nikola a mým cílem je pomáhat lidem, jak si mohou sami nalézt práci v Norsku a to docela rychle a i když neumí zrovna norsky. Pomáhám právě těm, kdo se nechtějí vázat na agentury. Těší mě inspirovat a předávat mé mnohaleté zkušenosti.

Mgr. NIKOLA BYRTUSOVÁ