Spousta studentů a mladých lidí, hledá nejčastěji práci na farmě. I my jsme ji zpočátku hledali právě tam.
     První myšlenky často bývají; Budu v přírodě na čerstvém vzduchu, to bude super! Mňam, na jahodové farmě to bude bomba, čerstvé jahody každý den apod.


    Stejné myšlenky se honily v hlavě i nám. V opojení touto idealistickou představou jsme tedy zaměřili náš hledáček primárně na farmy. Vlastně jsme netušili, kde jinde by nás 2 bez jakýchkoli zkušeností (brigády nepočítám), mohli zaměstnat. Neměli jsme ale v podstatě ponětí, co by nás tam ve skutečnosti čekalo! Jak jsme později s rozčarováním zjistili, tak naše naivní představa o práci na farmě se hodně silně rozcházela se skutečností! Čím více jsme těch farem projeli a navštívili, tím více nám začínalo být jasné, že to není „to pravé ořechové“.
     Rozhodně tady nechci nikoho odrazovat od této práce, jedná se pouze o naši osobní zkušenost! Navíc jsme to brali spíše tak, že se nás vesmír pokouší vykopnout jiným směrem a tak jsme ho raději poslechli a farmy nakonec vzdali.
Neznamená to, že to tak musí být všude stejné! Znám několik lidí, kteří byli s prací na farmě v Norsku spokojeni. Přesto si myslím, že by mohlo být užitečné, podělit se s vámi o naše dojmy.

Stáhněte si E-Book "Vzhůru na sever" a několik pracovních kontaktů do začátku!

Co se dozvíte?

Co nás tak znepokojilo?

 JEDNÁNÍ

   Majitelé farem byli často nepříjemní a obtížně se s nimi komunikovalo. Obecně byli neochotní a jejich přístup byl k nám, jak kdybychom byli pod jejich úroveň. To bylo poprvé, kdy jsem zažila na vlastní kůži pocit, jak se někdy u nás musí cítit třeba lidé z Ukrajiny. Nebylo to příjemné!

PODMÍNKY

     To že se jedná o fyzicky náročnou práci je jasné asi všem a i nám to bylo jasné. Ale jak moc náročnou, to nám došlo teprve až když jsme to viděli na vlastní oči. Tam jsme pochopili, proč práce na farmě je ideální spíše jako krátkodobá brigáda pro studenty. Nedovedu si představit, že by to někdo mohl dělat bez újmy na zdraví třeba déle jak 2 měsíce.
      Nejčastější práce, kde najímají lidi na farmu, je sběr. Sběr čehokoliv – jahod, okurek, paprik… Jedná se tedy o poměrně robotickou činnost a dost často za jakéhokoliv počasí. Pro mě osobně představa, že bych tuto práci měla dělat v kuse déle, jak měsíc, byla neslučitelná se životností mé páteře.

PLATOVÉ OHODNOCENÍ

     Majitel farmy vás tam nemá proto, abyste si užili čerstvého vzduchu a slaďoučkých jahod. Ale proto, abyste mu odvedl co nejlepší práci. To znamená, co nejvíce nasbíral za pokud možno co nejkratší dobu. Majitelé obvykle šetří, jak jen mohou, proto na vás jsou obvykle kladeny vysoké nároky a tlaky. Pokud jste placeni od hodiny, musíte být extra rychlý. Trochu superman. A pokud vás platí od nasbíraného množství, oddychnete si sice od tlaku, ale když si pojedete ve „svým tempíčku“, tak si moc nevyděláte.

PRACOVNÍCI NA FARMĚ

      Osazenstvo lidí, co na farmách pracovali, bylo pro nás poněkud zvláštní a už na první pohled bylo jasné, že to není naše krevní skupina a že bychom si asi zrovna nerozuměli. Ale to už je takový detail spíše osobního charakteru.

     Mé doporučení tedy je; chcete-li jet na farmu kvůli tomu, že máte rádi přírodu a chcete být na čerstvém vzduchu, jeďte přes wwoof. Dostanete zdarma ubytování a jídlo a pobyt si užijete.
    Pokud si chcete vydělat peníze a zachovat svou fyzickou a psychickou rovnováhu, zvažte, jestli si nevybrat raději jinou práci ;). Nicméně jedná se pouze o moji zkušenost, na jejíž základě usuzuji. Pokud chcete zkusit práci na farmě, jděte do toho! Alespoň zjistíte, zda je tato práce pro vás vhodná či nikoli. Možná se na vás usměje větší štěstí, jak na nás 😉

Navigátor za prací

Členství na 3 měsíce + 1 měsíc ZDARMA

nebo doživotní přístup

"Audiovizuální online průvodce za norskou prací s interaktivní mapou s aktuálními inzeráty"

Přehrát video

Čas Ti běží! Jednej rychle 😉

PROČ JSME NEŠLI PRACOVAT NA FARMU?
Sdílejte, pokud se vám to líbí

Nikola Byrtusová

Jmenuji se Nikola Pokorná a od roku 2014 jezdím pracovat sezonně do Norska. Mým cílem je motivovat a ukázat cestu, jak si najít práci v Norsku sám/a bez agentur, ať už jste student, nezaměstnaný nebo hledáte v životě změnu. Nejsem agentura, ale znám strategii, která mi už mnohokrát pomohla při hledání práce. Veškeré mé zkušenosti a znalosti jsem se rozhodla Vám předat prostřednictvím této stránky a eBooku plného konkrétních informací!

2 komentáře u „PROČ JSME NEŠLI PRACOVAT NA FARMU?

 • 27 února, 2017 (17.35)
  Trvalý odkaz

  Ahoj

  práce je práce a ne rekreace, taky asi záleží na tom na jakou práci je člověk zvyklý, co třeba dělá v Čechách, já jsem pracoval na zahradách v Praze i jinde, párkrát jsem na farmě v Norsku pracoval a přístup se mi zdál mnohem lidštější než v Čechách, tam jsem se vlastně poprvé v práci cítil jako člověk a taky jsem si místo 12000 čistého vydělal asi 60 000 a pracoval jsem mnohem míň než v čr, navíc v nádherném prostředí na čerstvém vzduchu s výhledy a bez dojíždění. Jinak je to práce venku a tak člověk musí počítat s tím, že může pršet, být zima a podobně, ale oblečení do deště je v Norsku taky levnější než v čr takže to by neměl být problém, na severu člověk musí počítat s drsnějším klimatem. Ale obecně je jasné že je to fyzicky náročná práce a třeba na zimu je práce v hotelu ideální. Na druhou stranu v Norsku je klasika že když padla tak padla a odhodí se nářadí a jde se domů (Pokud člověk nechce dodělat práci a dostat za 2 hodiny přesčasu třeba 3000), ne jako tady kde se v podobných odvětvích pracuje až 2x déle týdně než v Norsku a to už je samozřejmě o zdraví..

  • 27 února, 2017 (17.57)
   Trvalý odkaz

   Ahoj Honzo, díky za reakci 😉

   Je jasné, že to je práce a ne rekreace. Možná ten článek vyzněl trochu přehnaně, jako bychom se nechtěli moc nadřít 🙂 To ani ne, jsme zvyklý poměrně tvrdě makat. Dokonce většina naší předešlé práce byla venku, takže i to bychom zvládli. Jen možná upřednostňuji různé druhy pohybů od jednoho rutinního, když si můžu vybrat.

   Ale jak říkám, my jsme tam nakonec nepracovali, tak to nemůžeme posoudit úplně. Jsou to jen první dojmy, jak to na nás zapůsobilo, ale to neznamená, že to nemůže být někde jinak 🙂 Já osobně jsem dost intuitivní člověk, a brala jsem to spíš tak, že nás v ten okamžik měli tyhle ne tak pozitivní dojmy přesměrovat do jiných míst 🙂 Někoho jiného možná nasměruje intuice právě na farmu a bude se mít super, tak jako ses měl třeba ty 🙂

Komentáře nejsou povoleny.