PŘÍBĚH PRACUJ V NORSKU
Cílem projektu Pracuj v Norsku je pomáhat všem, kteří si chtějí najít práci v Norsku na vlastní pěst. Nejsme pracovní agentura, která by vám zprostředkovala práci za desítky tisíc korun. Naopak vám ukážeme, že to s naší pomocí zvládnete sami! S prací v Norsku máme mnohaleté zkušenosti a ty vám chceme prostřednictvím Pracuj v Norsku předat.
KDO STOJÍ ZA PROJEKTEM PRACUJ V NORSKU?
Nikola Byrtusová (Pokorná)
Nikola do Norska poprvé zavítala v roce 2014. Práci tehdy neměla zařízenou a s přítelem ji hledali až na místě. Po několika neúspěšných pokusech se ji podařilo sehnat práci pokojské v horském hotelu v nádherném pohoří Jotunheimen, kam se pak vracela několik nadcházejících sezón.
Zkušenosti s hledáním práce, a především s norskou i českou byrokracií, daly vzniknout projektu Pracuj v Norsku, který od roku 2017 pomáhá Čechům a Slovákům najít si práci v Norsku bez agentur.
Radka Staňková
Radka žije v Norsku od roku 2012, kdy přijela studovat na univerzitě v Trondheimu v rámci projektu Erasmus. Do Čech už se ale nevrátila. Studium si sponzorovala prací pokojské v hotelu, dále se živila jako osobní asistentka pro postižené nebo prací v turismu. Momentálně provozuje pod vlastní firmou ubytování a restauraci na Lofotech na severu Norska.
Radka stojí za cestovatelským webem Realcamplife, kde sdílí rady a tipy ohledně cestování do Skandinávie, především do Norska a na Island. Projekt Pracuj v Norsku převzala v roce 2021.
JAK PROJEKT PRACUJ V NORSKU VZNIKL?
Ahoj! Já jsem Nikola a do Norska jsem se poprvé vypravila v roce 2014. Měla jsem tehdy krátce po ukončení vysoké školy a představa kancelářského života a práce od 9 do 17 mě upřímně děsila. S přítelem jsme toužili odcestovat do zahraničí a volba padla na Norsko.
Jako mnozí jiní jsme, bez předchozích kontaktů nebo informací, vyrazili naslepo a s posledními 20.000 Kč na účtu jsme doufali, že se nám rychle podaří najít si práci. Což se nám nakonec podařilo, ale řeknu vám upřímně, žádný med to nebyl! Vyrazili jsme v polovině sezóny a popravdě jsme neměli nejmenší tušení kde nebo jak práci hledat.
Nejprve jsme se snažili najít práci na farmách, ale štěstí nám nepřálo. Celý týden jsme poslouchali jedno odmítnutí za druhým. Pak jsme se rozhodli zkusit štěstí v hotelech, ale ani tam to nebylo tak jednoduché. Když už nám nabídli práci, tak jen pro jednoho z nás. Ale i to bylo lepší než nic, tak jsme se rozhodli na to kývnout.
Nalezením práce to ale neskončilo. Následoval byrokratický kolotoč zařizování D-čísla, bankovního účtu a dalších formalit. Měli jsme strach, abychom něco nepodcenili nebo na něco nezapomněli. Bohužel jsme neznali nikoho, kdo by nám tehdy poradil. Ani náš šéf neznal všechny formality, a tak jsme se musel spolehnout sami na sebe.
To nás ale neodradilo a my se do Norska začali pravidelně vracet za prací. Nejdřív na letní sezónu a pak i na tu zimní. Po třech letech jsme si začali být jistí tím, že kdykoliv budeme chtít, tak díky naším znalostem a zkušenostem nebudeme mít problém s nalezením práce v Norsku.
Potom, co se nám začaly množit otázky na možnosti práce v Norsku nejen od našich známých a kamarádů, ale i od lidí, které jsme neznali, tak vznikla myšlenka založení projektu Pracuj v Norsku, jehož účelem je podat pomocnou ruku při hledání práce v Norsku na vlastní pěst. Vznikl tak virtuální přítel a rádce, kterého jsme si my přáli mít, když jsme v Norsku začínali.
3 denní videokurz
3 otázky, které si musíte zodpovědět, než se rozhodnete vyrazit za prací do Norska!
1. den
2. den
3. den
3 Otázky - mini videokurz ZDARMA
Původní cena byla 250 Kč, nyní nabízím tohoto mini průvodce zcela ZDARMA
(Po zadání emailu Ti přijdou podrobné informace)
❤❤❤
PS: Projekt funguje pouze na základě vašich příspěvků - nebereme žádné provize od zmíněných firem!
Děkuji za Vaši důvěru!
Brzy Ti přijde na email zpráva se všemi informacemi!
Pokud nic nepřišlo, počkej prosím tak 5-10 minut, pak znovu zkontroluj email a podívej se do SPAMU! Kdyžtak mě prosím kontaktuj na nikola@pracuj-v-norsku.cz
Vážíme si Tvé podpory a budeme se snažit, abychom Ti mohly, co nejlépe pomoci při hledání Tvé vysněné práce!
❤❤❤
JAK DO TÝMU PRACUJ V NORSKU PŘIBYLA RADKA?
Ahoj! Já jsem Radka a projekt Pracuj v Norsku, který Nikola vybudovala, mi tak trochu přistál v klíně. Možná proto, že o Norsku často a ráda mluvím, a hlavně píšu.
Někteří mě můžete znát jako autorku cestovatelského blogu Realcamplife, který se zaměřuje především na cestování do Norska a dalších států severní Evropy, jiní jste se se mnou možná setkali jakožto s adminem cestovatelské skupiny Cestujeme do Skandinávie.
Já a Norsko, to byla láska na první pohled. Vlastně jsem se zamilovala mnohem dříve, než jsem do Norska poprvé vkročila, což bylo v roce 2009. Tehdy jsme s (dnes již bývalým) přítelem procestovali během třech týdnů jižní a západní Norsko a já si slíbila, že se sem jednou vrátím.
O tři roky později jsem se rozhodla vycestovat na půlroční studijní pobyt Erasmus a Norsko bylo mojí první volbou. S heslem: “Když ne do Norska, tak nikam” jsem se přihlásila na univerzitu v Trondheimu, kam mě (naštěstí) přijali. Půl roku ale uteklo jako voda a já jsem zjistila, že se mi zpět do Čech ani trochu nechce, a tak jsem se přihlásila na studijní stáž a o něco později na magisterské studium.
A tam nastal kámen úrazu. Norští studenti totiž dostávají od státu na studium bezúročnou půjčku, na kterou jsem já jakožto cizinec neměla nárok. Nezbývalo mi tedy nic jiného než si najít práci.
Usmálo se na mě ale štěstí a já jsem dostala pozici pokojské v jednom z největších a nejluxusnějších hotelů v Trondheimu. Práce v hotelu téhle velikosti není žádný med a člověk se musí sakra otáčet.
Ale práce o letních prázdninách, o lichých víkendech a občas i během týdne, když jsem zrovna neměla školu, mi zvládla vydělat tolik peněz, abych mohla bez problémů studovat a ještě ve chvílích volna cestovat. V životě jsem třeba nesnila o tom, že si při studiu z platu pokojské zaplatím letenky do východní Afriky!
Mohla bych tu dál pokračovat ve svém životopise, ale to by vás taky mohlo unudit k smrti. Abych to shrnula, tak jsem v Norsku vystřídala několik různých lokalit i prací. Kromě práce v hotelu jsem pracovala několik let jako osobní asistentka pro postižené, hlídala jsem děti i psy, uklízela pro soukromníky i například v městské horolezecké hale, pracovala jsem jako booking manager pro lyžařské a raftové středisko a aktuálně provozujeme s přítelem pod vlastní firmou ubytování na Lofotech.
A proč jsem souhlasila s tím, že od Nikoly převezmu projekt Pracuj v Norsku? Protože bych si přála, aby v době, kdy jsem do Norska přijela něco takového existovalo. Když je člověk šikovný a proaktivní, tak si spoustu informací dohledá. Ale někdy si u toho nabije.
Já se mnoho věcí naučila tou těžší cestou. Například to, že jsem si jako cizinec mohla první dva roky práce v Norsku snížit daňový základ, jsem se dozvěděla až třetí rok svého pobytu.
O tom, že existuje egenmelding (zpráva zaměstnavateli, že jste nemocní, která vás opravňuje zůstat první tři dny nemoci doma bez toho, abyste museli k lékaři pro neschopenku) jsem zjistila, až když jsem do práce dorazila se 40 stupňovou horečkou a upozornil mě na to kolega. A takhle bych mohla pokračovat.
Naštěstí dnes už jsem moudřejší a vím, jak co chodí. A hlavně mám po ruce Ivara – svého norského přítele, který mi se spoustou věcí pomůže, vysvětlí nebo zařídí. Třeba když jsme si koupili ojetou dodávku, která se nám cestou od prodejce rozsypala a my pak strávili rok právní bitvou o vrácení našich peněz.
Přesně tyto a další zkušenosti bych s vámi skrze Pracuj v Norsku chtěla sdílet a zpříjemnit vám tak vaše první kroky na cestě za prací a životem v Norsku.