Sdílejte, pokud se vám to líbí
V Norsku jsou Vánoce mnohdy tou nejdůležitější částí roku. Někdy se až může zdát komické, jak moc velkou roli hrají. V současností ale s přibývajícím počtem přistěhovalců může být toto téma velice specifické. Samozřejmě se jedná především o etnickou záležitost a u jiných menšin se  prožívání Vánoc bude dosti lišit.
Stále ale dominují bezesporu křesťanské Vánoce proti kterým často stojí v opozici muslimská část obyvatel. Norové obecně však berou církev hodně vážně a to především o Vánocích. Někteří možná jenom o Vánocích. Návštěva kostela o svátcích je skoro povinností. Církev to vidí samozřejmě velice pozitivně.
Kromě křestanské tradice tu je ale také jedna švédská. Místo ježíška naděluje stařeček Jultomten, kterého doprovázejí skřítci.
Před Vánoci Norové bujaře slaví také svátek svaté Lucie 13. prosince. Tato tradice je podobná jak v Norsku, tak také ve Švédsku. Mladé dívky se obléknou do bílých šatů a na hlavě nosí věnečky s hořícími svíčkami zatímco jsou doprovázeny skřítky. Kdo tento zvyk nezná, může si myslet, že vidí anděly.
S těmi svíčkami to ale není tak úplně jednoduché. Během svátků jich nemálo způsobí nějaký ten požár. Zatím se jednalo snad pouze o materiální újmy nikoli úpálení mladých slečen v převleku. Kombinace svíček, pečení, vyvařování, svítajících hvězdiček s elektrickými svíčkami aj. dekorací je mnohdy smrtelná.
Tradiční Štědrý den v norské rodině začíná už ráno 24. prosince. Děti po probuzení hledají ve velkých ponožkách první dárečky v podobě nejrůznějších mlsů jako ovoce, rozinky, fíky, datle, čokoláda apod. Rodina se poté sejde u snídaně a večer po jídle se všichni přesunou k vánočnímu stromečku, kde skřítek rozdá další dárečky a tentokrát už to nejsou jenom mlsy. Po rozbalení se chodí kolem stromečku zatímco jeden drží druhého za ruce, a zpívají se koledy
Možná jste už někde slyšeli, že se norské Vánoce neobejdou bez české pohádky  „Tři oříšky pro Popelku“. Je sice divně dabovaný. Jeden muž čte vše. Ale je to snad jediný film, který dabovaný je. V Norsku totiž není zvykem filmy dabovat. Díky tomu mají Noři snad také tak super angličtinu. Není to asi tak úplně marné! 
Přeji Vám tedy krásné svátky, at vám skřítci nadělí třeba letenku do Norska nebo kurz norštiny, budete-li si to přát!
CO JSTE MOŽNÁ NEVĚDĚLI O NORSKÝCH VÁNOCÍCH?
  • 14
    Shares

Nikola Pokorná

Jmenuji se Nikola Pokorná a od roku 2014 jezdím pracovat sezonně do Norska. Mým cílem je motivovat a ukázat cestu, jak si najít práci v Norsku sám/a bez agentur, ať už jste student, nezaměstnaný nebo hledáte v životě změnu. Nejsem agentura, ale znám strategii, která mi už mnohokrát pomohla při hledání práce. Veškeré mé zkušenosti a znalosti jsem se rozhodla Vám předat prostřednictvím této stránky a eBooku plného konkrétních informací!